Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Projekty > Příběhy našich sousedů

Příběhy našich sousedůV úterý 29. června 2021 se uskutečnila závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů. V Pevnosti poznání se sešlo osm žákovských týmů z Olomouce a okolí (ZŠ Komenium Olomouc, ZŠ Mozartova Olomouc, Gymnázium Jiřího Wolkera Prostějov, ZŠ Řezníčkova Olomouc, ZŠ Milady Petřkové Velký Týnec).

Všechny týmy natočily zajímavé příběhy 20. století a pomohly tak uchovat vzpomínky a část minulosti, na kterou nesmíme zapomínat.

Naše škola se účastnila tohoto dějepisného projektu organizace Paměť národa již podruhé. Po vítězství ve školním roce 2018/2019 v rámci Hanáckého království to pro nás byla výzva a na projekt jsme se těšili! Poznat dobu minulou jinak než z učebnic. Na nějaký čas přerušilo naši práci covidové období. Rozpracované příběhy po deváťácích převzali nové týmy - sedmáci. Ponořili se do práce. Vyslechli audiozáznamy pamětníků, které nahráli na diktafon jejich předchůdci, vybrali důležité, zajímavé informace z jejich života, sepsali si scénáře a nahráli svá povídání. Spolu s povídáním pamětníka pak sestříhali v audioreportáže. Zbývalo jen vymyslet, jakým způsobem představí příběhy svých pamětníků na závěrečné prezentaci.

Aneta Velclová a Julie Vyroubalová (7. A) přiblížily životní příběh pana Milana Frydeckého, náčelníka a starosty Sokola v Nových Sadech. Daniel Drápal a Daniel Bojko (7. B) pak příběh Jana Pečínky, rodáka z Čechovic a věrnou duši českého skautingu.

Projekty hodnotí tři porotci – jeden pedagog, jeden historik a jeden zástupce médií. Nejde totiž jen o projekt dějepisný, ale také dokumentaristický. Do hodnocení se započítává, kolik práce si soutěžící s projektem dali a jak ho dokázali odprezentovat. Nebylo to jednoduché, nervy byly na pochodu, tréma pracovala na plné obrátky. Přesto právě závěrečné vystoupení a podání příběhu porotu oslovilo. I tentokrát byli naši žáci úspěšní! Anetka se s nervozitou poprala statečně, porota ocenila její osobní přístup a s Julinkou si odnášejí se svým zpracování příběhu pana Frydeckého krásné třetí místo. Klukům to na bednu nevyšlo. Jaké bylo ale překvapení, když porota při vyhlašování přišla s „novinkou“! Podání příběhu Jana Pečínky porotu tak zaujalo, že klukům výjimečně udělila Cenu poroty.

„V den, kdy jsme měli prezentovat příběh našeho pamětníka, pana Pečínky, jsme byli hodně nervózní. Soustředili jsme se na to, abychom vytahovali ze skautského klobouku životní milníky správně, jak jdou za sebou, a nic nepopletli. Nervozita postupně opadla. Měli jsme ze svého vystoupení docela dobrý pocit. Při vyhlašování výsledků jsme ale na stupních vítězů nebyli. Vtom předstoupil hlavní porotce s ojedinělým sdělením. Udělili nám cenu poroty! Naše vystoupení se jim líbilo! Bylo prý nápadité, ale nestačilo to na stupně vítězů. Proto se rozhodli udělit nám cenu poroty. Byli jsme na sebe velmi pyšní.“

(Daniel Drápal a Daniel Bojko)

Pane Pečínko, pane Frydecký, děkujeme vám, že jsme mohli vyslechnout vaše příběhy a nahlédnout do minulosti vašima očima.

Z projektu si odnášíme opravdu hodně nových zkušeností.

Příběhy pamětníků a výstupy týmů najdete na www.pribehynasichsousedu.cz/olomouc/olomouc-2019-2020

Příběhy našich sousedů
Příběhy našich sousedů
Příběhy našich sousedů